Słowo Prawdy 2014/01 Drukuj Email

Razem, w Boży czas!

 

Mateusz Wichary   

15 stycznia 2014

Inność może nas inspirować lub wzbudzać strach. Być uzupełnieniem i pomocą lub wrogiem. Kiedy Adam spojrzał na Ewę, dostrzegł w niej towarzysza życia: kogoś takiego jak on sam (kość z kości, ciało z ciała – Rdz 2:23), ale jednocześnie kogoś innego. Okrzyk zachwytu nad nią nie był przecież okrzykiem zachwytu nad kopią siebie samego. Bóg stworzył mu uzupełnienie; kogoś, kto mając własne dary, zdolności czynił Adama kompletnym. Dopiero razem tworzyli jedno ciało, nową jakość złożoną z dwu różniących się ludzi (2:24).

Jesteśmy powołani do bycia razem z innymi od nas ludźmi. Owszem, ta inność wymaga od nas wysiłku zrozumienia i docenienia kogoś innego, niż ja sam. Bez niego, czyli bez wyjścia z siebie ku drugiej osobie, to nie zadziała. Tak w rodzinie, jak w kościele, czy społeczeństwie. A na to nie zawsze mamy ochotę, co czasem w uduchowiony sposób potrafimy usprawiedliwić. Prawdą bowiem jest również to, że nie możemy być otwartymi na wszystko i wszystkich. Wyznaczając granice społeczności i współpracy, pamiętajmy jednak, że inność niekoniecznie jest zła. Być może jest właśnie błogosławieństwem uzupełnienia nas, które nas ominie, jeśli ją zlekceważymy.

Bądźmy więc razem! Do spojrzenia w Boży sposób na różnorodność charakterów zachęca Janusz Kucharczyk; do poszukiwania wspólnej płaszczyzny – Ryszard Tyśnicki; do spojrzenia na Królestwo Boże jako właśnie jakość Bożą, w której owa różnorodność obdarowania i powołań najpełniej się realizuje – ja w swoim artykule. Dodatkowo – w związku z rozpoczęciem Nowego Roku – zachęcamy do refleksji nad czasem – zarówno w otwierającym numer kazaniu, jak refleksji nad miejscem seniorów w naszych zborach, wspomnieniu o bracie Arseniuszu Krasnopolskim, jak i rozważaniu o postawie wobec przyszłości – Andrzeja Seweryna oraz o roli początków – Włodka Tasaka.

No właśnie – początki. Nie zmieniliśmy w tym roku wiele w układzie Słowa Prawdy. Zaczynamy, jak zawsze od kazania. Informujemy o wydarzeniach w Kościele (w tym numerze: o konferencji kobiet). Następnie materiał związany z tematem głównym i w części trzeciej – stałe rubryki. Kontynuujemy rozważanie o chrześcijanach, którzy zmienili świat, kącik dla dzieci prowadzony przez Zbyszka i Nelę Kłapów, refleksje Aliny Woźniak „Kobieta Kobiecie” oraz serię „Inspirujące symbole” Anety Krzywickiej (od lutego). Kontynuujemy zawsze inspirujący wybór wiadomości ze świata z perspektywy naszego Kościoła, który wiernie redaguje dla nas drogi brat Konstanty Wiazowski. Ze zmian, w tym roku Beata Jaskuła-Tuchanowska wraca do publikowania poezji. Dla młodych nowa seria – Ekipa Pawła – o towarzyszach i współpracownikach apostoła Pawła. Janusz Kucharczyk zacznie od omówienia różnorodnych charakterów – z uwzględnieniem chrześcijańskiej perspektywy, a Włodek Tasak zacznie serię o ważnych dla nas Bożych słowach.

Mam nadzieję, że zarówno wybór cyklów kontynuowanych, jak zmian będzie dla Was, Drodzy Czytelnicy, błogosławieństwem. Zależy nam na tym. Dziękujemy za to, że zdecydowaliście się być z nami kolejny rok. Wszystkich tych, którzy jeszcze nie opłacili prenumeraty na rok 2014 zachęcamy, by to uczynili.

Na koniec rozważań o byciu razem i Bożym czasie pozwolę sobie wskazać na Festiwal Nadziei 14 i 15 czerwca. To wyjątkowy moment, który możemy przeżyć razem. Nie tylko z innymi chrześcijanami, ale również zaproszonymi przez nas przyjaciółmi, którym życzymy odnalezienia wiary i życia w Jezusie Chrystusie. Zachęcamy do modlitwy i planowania bycia razem z nimi i nami wszystkimi w tym czasie, dlatego załączamy do Słowa Prawdy ulotkę, która może w tym pomóc. Oby Bóg zdarzył, by ten przyjazd Franklina Grahama stał się dla naszego Kościoła równie wielkim błogosławieństwem, jak jego ojca w 1978 roku.

Drogi Panie, widzisz nas. Nasze słabości i potencjał, jaki w nas zasiałeś. Nasza wiarę i niewiarę. Słabość, i moc, której możesz nam udzielić. Daj nam, u początku tego Nowego Roku, polegać na Tobie. Szukać Ciebie wiernie, odważnie i z nadzieją. I zdarz nam tej łaski, byśmy mogli doświadczyć Twojego prowadzenia i błogosławieństwa; byśmy widzieli bez żadnych wątpliwości i niepewności, że „oto jesteś z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Niechby on nawet się i skończył, bylebyś Ty był z nami, w miłości Ojca i mocy Twego łaskawie nam udzielonego Ducha, Amen.

w imieniu Redakcji,

pastor Mateusz Wichary

 

Spis treści:
s. 3     Dar czasu – Marek Budziński
s. 5      Wyprostuj się! – Relacja
i świadectwa z listopadowej
konferencji dla kobiet
s. 7     Skierowanie uwagi na seniorów
– Konstanty Wiazowski
s. 9     Wspomnienie: Arseniusz
Krasnopolski (1930-2013)
– Piotr Dajludzionek i Urszula
Jankiewicz
s. 11     Królestwo Boże i chrześcijańskie
bycie razem – Mateusz Wichary
s. 14     Jedni drugich – idea troski
o innych – Ryszard Tyśnicki
s. 16     Jak nasze osobowości zmieniają
Kościół, jak Kościół zmienia na-
sze osobowości? Wprowadzenie
do cyklu – Janusz Kucharczyk
s. 19     Część 1: Łowcy wrażeń – Janusz
Kucharczyk
s. 23     Ekipa Pawła: Tychikos
– Samuel Skrzypkowski
s. 24     Nadzieja czy pesymizm?
– Andrzej Seweryn
s. 25     Nic nowego
– Beata Jaskuła-Tuchanowska
s. 26     Cegły, czy dusze?
– Krzysztof Krajewski
s. 28     Początek – nieważne jaki,
ważne z kim – Włodek Tasak
s. 29     Kobieta kobiecie: Maski
nie tylko karnawałowe
– Alina Woźniak
s. 31      Dla dzieci – Nela i Zbyszek Kłapa
s. 32      Chrześcijanie, którzy zmienili
świat: Jan Gutenberg
– Glenn Sunshine
s. 34     Wiadomości ze świata
– Konstanty Wiazowski

 

Pobierz elektroniczną wersje "Słowa Prawdy" styczeń 2014 (.pdf 5.11MB)


"Słowo Prawdy" w wersji elektronicznej umieszczamy za zgodą redakcji z dwumiesięcznym opóźnieniem.

 

Nabożeństwa

Słowo Prawdy

sp_2014_10.jpg

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości Odsłon : 622610